استودیو موسیقی-میکروفن داینامیک و خازنی

میکروفن داینامیک (پویا)

یک میکروفن داینامیک (پویا) نوعی میکروفن است که از فناوری الکترومغناطیس استفاده می کند. فناوری کوئل و مغناطیسی ساخته شده در میکروفن های داینامیک برای ایجاد سیگنال صوتی ارتعاشی می باشد . از این رو، برای مقابله با سطوح بالای فشار صدا (به عنوان مثال در مقایسه با دیگر طرح های میکروفن در بازار ، مانند کندانسور یا USB، اگر چه خازنی هستند ولی به آمپر نیز بستگی دارند) مناسب هستند.

شما به یک قدرت فانتوم و یا یک منبع قدرت خارجی برای میکروفن های پویا نیاز ندارید. ویژگیهای بارزی که این نوع از میکروفن ها دارند استفاده از برنامه ها و تکنولوژی های کاربردی در ساخت آنها می باشد . در حقیقت این میکروفن ها دارای تطبیق پذیری بالایی هستند که متناسب با فعالیتهای مختلف ضبط و پخش صدا می باشند.

استودیو موسیقی-میکروفن داینامیک و خازنی

میکروفن خازنی

میکروفن خازنی، Condenser ، را میتوان وفادارترین نوع میکروفن به منبع صدا دانست. میکروفن خازنی عکس العمل سریعتر و دقیقتری نسبت به تحرک امواج صوتی از خود نشان میدهد.

این میکروفن متشکل از یک دیافراگم نازک و کشیده می باشد که در جوار یک صفحه نازک فلزی به نام backplate قرار دارد؛ این نحوه قرارگیری منجر به ایجاد نوعی خازن میشود که بار الکتریکی مورد نیاز خود را از یک منبع خارجی دریافت میکند؛ به عبارت دیگر همانطور که از نام میکروفن پیداست از تکنولوژی خازن برای تولید صدا در آن استفاده شده است. این منبع میتواند فانتوم پاور، میکسر و یا برق مستقیم باشد. صوت ایجاد شده منجر به تغییر فشار هوا میشود؛ این تغییر فشار هوا دیافراگم را لرزانده و در نتیجه ظرفیت خازن تغییر پیدا میکند؛ تغییر ظرفیت خازن باعث تولید سیگنال خروجی از میکروفن میشود.

استودیو موسیقی-میکروفن داینامیک و خازنی

مقایسه میکروفن داینامیک و خازنی

به عنوان یک قاعده ، ضبط در استودیو با میکروفن خازنی انجام میشود . چون قطعات محرک آنها بسیار سبک تر و حساس تر از، به طور مثال میکروفن های داینامیک است و صدابرداران و ناظران ضبط را قادر میسازد با دقت بیشتری به فرکانس ها رسیدگی کنند.
با این حال قدرت میکروفن های داینامیک در محدوده های میانی یا همان Midrange که به طور معمول برای درام و یا آمپ گیتار استفاده می شود را نمیتوان نادیده گرفت و به همین دلیل است که مهندسان و صدابرداران همیشه مجموعه ای کامل از میکروفن های داینامیک در کنار میکروفن های خازنی را در استودیو های خود دارا میباشند.
در میکروفن های داینامیک نحوه عملکرد خود را بهتر است بشناسیم و بدانیم که چکار میخواهیم بکنیم و باید به این نکته اشاره کرد که انتخاب میکروفن مناسب همان طور که برای ضبط یک اثر یک هنر محسوب میشود، به همان اندازه نیاز به علم و تجربه بالایی نیز دارد.
با تجربه ما (SOS) بعد از گذشت این همه سال به این نتیجه رسیدیم که تعداد بسیار کمی میکروفن خازنی در بازار وجود دارد که بسیار ضعیف و یا کاملا بد باشد. حتی میکروفن های چینی که ما نمی دانیم با احتساب قطعات بکار رفته و نیروی کار فراوان مورد استفاده چگونه آنها را زیره ۱۰۰ یورو برای فروش میگذارند نیز، اگر در محدوده خود و با دقت استفاده شود بسیار دارای پاسخ فرکانسی مناسب و کیفیت بالایی در قیاس با میکروفن های بالاتر از قیمت خود هستند.
تنها مشکل اینجاست که میکروفن ها رنگ های صدایی متفاوتی دارند و این عامل نتیجه تعداد بالایی از فاکتورهایی برای ساخت هر میکروفن می باشد که همانطور که گفته شد ، بعد از شناخت دیدگاه هنری پروژه به علم و تجربه بالایی برای استفاده نیاز دارد.
شاید اگر به دنبال افزایش فرکانس و تقویت آن در محدوده Midrange باشید برای آن دسته از خوانندگانی که صدای بسیار ظریف ، تمیز و صافی را دارند ، میکروفن خازنی و یا کاندنسر جزو بهترین گزینه ها میباشد ولی در صورتی که با یک خواننده ای با صدای خشن و یا سبک خواندن تهاجمی مواجه شوید آنگاه نیاز به تجدید نظر در نوع  میکروفن و محدود کردن و افزایش برخی از فرکانس های آن حنجره را دارید.
پس در اینجاست که ما به دنبال میکروفن های داینامیک میرویم چرا که حتی با تغییر حالت و یا Pattern میکروفن های خازنی نیز مشکلات ضبط شما برطرف نخواهد شد .
پس با این دیدگاه میتوان نتیجه گرفت که از میکروفن های داینامیک برای صداهای خشن و یا چاق تر کردن صدای خواننده و یا ضبط های معمول که برای آمپلی فایر گیتار الکتریک و یا صدای کیک Kick درام و…میتوان استفاده نمود و از میکروفن های خازنی یا کاندنسر در ضبط هایی که خواننده دارای صدایی صاف ، تمیز و یا خوانندگانی که حجم صدای بالایی دارند و یا در سازهایی که نیاز به تفکیک فرکانسی دقیق و حساسی دارند میتوان استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *