استودیو موسیقی – پورت midi

MIDI چیست ؟

 MIDI مخفف Musical Instrumental Digital Interface به معنی رابط دیجیتالی سازهای موسیقی که برای ثبت صدا در رایانه به کار می رود.

در واقع از پورت midi برای برقراری ارتباط بین دستگاه های مختلف موسیقی با یکدیگر و کامپیوتر استفاده می شود.

استودیو موسیقی – پورت midi

کاربرد پورت MIDI

کاربرد استفاده از پورت میدی  در ابتدا محدود به موسیقی دانان حرفه ای و سازندگان ضبط بود که می خواستند از ابزارهای الکترونیکی در تولید موسیقی محبوب استفاده کنند. این استاندارد به ابزارهای مختلف امکان برقراری ارتباط با یکدیگر و رایانه ها را می داد و باعث افزایش سریع فروش و تولید ابزارهای الکترونیکی و نرم افزار موسیقی می شد و این قابلیت همکاری نیز باعث شد که یک دستگاه از طریق دیگری کنترل شود.

استاندارد آن باس BUS و پروتکل ویژه ای برای ارتباطات داخلی و کنترل ابزار موسیقی الکترونیکی میباشد و اولین بار در سال ۱۹۸۳ میلادی عرضه شد.
کاربرد اصلی قالب MIDI در موسیقی است و در واقع یک پرونده MIDI حاوی نت های موسیقی ، اطلاعات مربوط به مد ساز ، پرده ها ، وقفه ها و همه اطلاعات تخصصی موسیقی را به کامپیوتر انتقال میدهد.

با داشتن یک برنامه مناسب ، میتوانیم همه این اطلاعات را از فایل استخراج کنیم و پرونده مورد نظر را بر روی یک ساز الکترونیکی متصل به رایانه  مانند یک سینتی سایزر به همان شکلی که سازنده فایل مد نظرش بوده است ، پخش کنیم.

در اکثر رایانه ها یک درگاه میدی به عنوان بخشی از درگاه های ورودی و خروجی کارت صدا موجود است که میتوانیم ابزارهای موسیقی را به آن متصل کرده و موسیقی نواخته شده را به صورت پرونده میدی ضبط کنیم ، همچنین میتوانیم نت ها را بنویسیم و ساز موسیقی آن را برای ما بنوازد .
فایل های MIDI حجم بسیار کمی را نیز اشغال میکنند و این نیز برای آنها یک مزیت به حساب می آید.
همان طور که از اسم آن استنباط میشود فرمتی است که توسط آن اطلاعات بین سازهای دیجیتالی تبادل میشود.
Musical Instrumental Digital Interface

MIDI بخشی مجزا در تکنولوژی دیجیتال موسیقی نیست بلکه قلب و هسته اصلی این تکنولوژی محسوب میشود و همزمان با توانایی کامپیوترها در متصل شدن به سازهای الکترونیک این فرمت نیزدر همه جا گسترش پیدا کرد.

با رشد و گسترش موسیقی الکترونیک در طول سه دهه ی اخیر موزیسین ها در تلاش برای بدست آوردن رنگ های جدید صدایی بودند ، به همین دلیل در کارهایشان از سینتی سایزر های متفاوتی به جهت تنوع در رنگ صدا استفاده میکردند ، استفاده از چند سینتی سایزر باعث پر شدن و تنوع در رنگ صدا میشود که این مسئله خود مزیتی است به استفاده از فقط یک سینتی سایزر.

این موضوع در استودیو ها به راحتی قابل اجرا بود ، نوازنده و یا آهنگساز میتوانست پس از ضبط صدای اولین سینتی سایزر به سراغ ضبط صدای دومین دستگاه برود به همین تربیت سومین و چهارمین و…در نهایت همه آنها را با هم میکس کند ،ولی برای اجرای زنده نوازندگان با مشکل مواجه میشدند چرا که این شیوه در هنگام اجرای زنده موسیقی به هیچ وجه قابل استفاده نیست ، زیرا نوازنده میبایست در یک لحظه چند سینتی سایزر متفاوت را کنترل کند.

این مسئله باعث شد که نوازندگان به دنبال راه حل باشند تا بتوانند سینتی سایزرهایی با مارک های مختلف را به یکدیگر متصل کنند تا در هنگام اجرا بتوانند با استفاده از یک کیبورد  از همه ی سینتی سایزرها استفاده کنند ، بالاخره در سال ۱۹۸۳ با همکاری چند کمپانی بزرگ آمریکایی و ژاپنی با به وجود آوردن فرمت MIDI این مشکل حل شد.
مشخصه این فرمت این است که حاوی اطلاعات لازم و کافی برای اتصال دو سینتی سایزر از دو مارک مختلف است ، برای انتقال این اطلاعات از کابل ویژه ای MIDI Cable که دارای پنج پین در هر طرف است استفاده میشود ، نکته مهم در استفاده از کابل MIDI این است که مانند دستگاه های صوتی اروپایی معمولا طول این کابل نباید از ۵۰ فوت یا معادل ۱۵.۵ متر بیشتر باشد .
از آنجایی که اطلاعات MIDI در یک جهت قابل انتقال است سازهای MIDI دارای دو اتصال ورودی و خروجی هستند ، همچنین اغلب سازهای MIDI دارای پورت سومی به نام THRUMIDI هستند که جهت بازگشت کپی از اطلاعات رسیده مورد استفاده قرار میگیرد .

استودیو موسیقی – پورت midi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *