فرکانس Side / Mid

صدای استریو چیست؟

یکی از مباحث ساده اما در عین حال پیچیده، درک درست Mid / Side (مید ساید) است. با درک صحیحی از این موضوع، در رکورد و میکس‌هایتان می توانید تصمیم های زیرکانه و بهتری برای صدا دهی و جانمایی سازها، اتخاذ کنید.

در ادامه عناوین زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • تفاوت مونو و استریو
  • صدای استریو چیست؟
  • مونو چیست؟
  • مید ساید چیست؟
  • فرکانس میدرنج
  •  

فرکانس Side / Mid

آنچه در مورد فرکانس میدرنج باید بدانید

سیستم های صوتی که به عنوان ابزار میکس مورد استفاده افراد هستند، از دو عدد اسپیکر برای پخش صدا استفاده میکنند.هر صدایی که از سیستم صوتی می شنوید، از دو باند به صورت همزمان خارج و پخش می شود. فعلاً فرض ما بر این است که Panning روی حالت مرکزی قرار دارد و هیچ صدایی به سمت چپ یا راست جانمایی نشده است. 

تفاوت مونو و استریو

یک منبع صدایی می‌تواند مونو یا استریو باشد. صدای مونو، از هر دو اسپیکر به صورت یکسان پخش می شود و به همین خاطر همیشه وسط است، اما صدای استریو از دو اسپیکر به صورت همزمان پخش و غیر متمرکز شنیده می شود. پس عملاً مونو که یک صدای تک باندی است و کانال چپ و راست مجزا ندارد، و در هنگام پخش، یک صدای استریویی محسوب می شود با این تفاوت که باند چپ و راست آن کاملاً یکسان هستند.

صدای استریو چیست؟

در پاسخ به سوال صدای استریو چیست؟

می‌توان گفت که صدایی است که از دو باند چپ و راست تشکیل شده و یکی از باندها در اسپیکر چپ و دیگری در اسپیکر راست پخش می شود.

مید ساید چیست؟

مید ساید در تعاریف صدای استریو چیست؟ و مونو چیست؟

تعاریف بالا زمانی معنا پیدا میکند که منبع صوتی ما استریو است و حتما باند چپ و راست مستقل و متفاوتی داشته باشد.

  • مید ( Mid )
  • ساید ( Side )

مید (Mid):

تمام فرکانس هایی که در بُرشِ زمانی مشخص، در هر دو باند چپ و راست مشترک و یکسان هستند، مید را تشکیل می دهند و از مرکز شنیده می شوند (دقیقا شبیه به مونو)

ساید (Side):

تمام فرکانس هایی که در یک زمان مشخص، در باندهای چپ و راست مستقل از هم هستند و هیچ اشتراکی ما بین شان نیست، ساید را میسازند و از هر دو باند شنیده می شوند.

مثال

فرض کنید در مبحث فرکانس میدرنج برای یک قطعه ی موسیقی، آکوردهای پیانو رو دو بار رکورد کرده اید که یکی رو به راست و دیگری رو به چپ Pan کردید. اگر در یک ثانیه مشخص، آکورد دو ماژور (دو می سل) رو در اکتاو ۴، یک بار برای باند چپ و بار دیگر برای باند راست بنوازید، صدای تشکیل شده در مرکز شنیده می شود، چون فرکانس هر دو آکورد کاملا یکسان و مشترک هستند. این صدا مید خواهد بود و کاملاً وسط شنیده می شود.

نتیجه گیری در مورد فرکانس میدرنج

هرچقدر فرکانس های یکسان در تنظیم بیشتر باشند و همپوشانی آنها در مقطع های زمانی مشخص، بیشتر باشد، صدای نهایی مونو و میدتر شنیده خواهد شد و هرچقدر در مقطع های زمانی مشخص، از بازه ی فرکانسی متنوع تری استفاده شود، موزیک استریوتر و بازتر شنیده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *