نحوه تست میکروفن

هرگز میکروفن ها را به تنهایی تست نکنید ، همیشه گوش کردن به مشخصات میکروفن آسان تر است به شرط اینکه امکان مقایسه برای شما فراهم باشد .
نکته مهم این است که همیشه به یاد داشته باشید که حافظه آگوستیکی انسان فقط چند ثانیه بوده و به سرعت پاک میشود . شما نمیتوانید به اطلاعات حافظه خودتان در خصوص یک میکروفن که یک هفته پیش انجام داده اید اعتماد کنید بلکه لازم است کار آزمایش میکروفن را با نمونه جدید و قدیم مجددا امتحان کنید.

نحوه تست میکروفن

شما میتوانید میکروفن مورد نظر برای خرید را با یک نمونه جایگزین آزمایش کنید و یا اینکه این کار را با یک میکروفن که کاملا با آن آشنا هستید انجام دهید. صدای دریافتی از مقابل یا on-axis دو میکروفن را با هم مقایسه کنید . برای میکروفن های استودیویی این مقایسه میتواند در ۲ فاصله متفاوت انجام گیرد : فاصله ۳۰ سانتی متر که فاصله نرمال در ضبط صدای خواننده میباشد و برای آزمایش بیشتر یک فاصله ۳ سانتی متری با یک منبع صوتی بلند برای کنترل بیشترین مقدار گستره پویایی یا Dynamic range.

اگر میکروفن شما جهتی باشد این آزمایش کمک میکند Proximity effect و نویز POP را نیز چک کنید ( در ادامه درباره این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد).
برای تمام تست های میکروفن باید از منابع صوتی واقعا چالش برانگیز که آشکار کننده خوبی باشد استفاده کرده از جمله آزمایش ها را با یک دسته کلید با صدای بلند انجام دهید ، صدای تولید شده توسط یک دسته کلید پرسروصدا ، فرکانس های بالای واقعا پیچیده را شامل میشود که باز تولید آنها واقعا سخت و دشوار میباشد .

میکروفن های خوب این کار را انجام میدهند اما میکروفن های ضعیف تر این صدا را همانند خرد شدن یا فروریختن تیکه های کاغذ تولید خواهند کرد . برای تست یک میکروفن زنده ، حالت ایده آل، شنیدن توانمندی های آن در فضای معمولی و حقیقی میباشد ، پس بهترین حالت برای تست یک میکروفن زنده در فضای صحنه مقابل یک سیستم P.A است. میکروفن را در موقعیتی معمولی و در فاصله خیلی نزدیک به منبع صوتی قرار دهید و مجددا تاکید میشود همیشه چندین میکروفن را با هم در یک زمان تست کنید.

نحوه تست میکروفن

آستانه فیدبک در مصارف زنده میکروفن ها خیلی مهم است . برای تست آن میبایست انواع میکروفن ها را در محیطی ساکت و با ولوم بالای سیستم صوتی تست کنید تا دریابید کدام میکروفن زودتر فیدبک خواهد کرد . مقایسه بعدی کنترل صدای دریافتی از زوایای غیر مجاز یا Off-axis میباشد در میکروفن های زنده نیاز است تا حذف صداهای اضافی از زاویه های Off-axis را کنترل کنید ، یکی از پارامترهای خیلی مهم میزان حذف بوده و همچنین خیلی مهم است تا صدای دریافتی از زوایای اطراف چقدر صاف و مناسب باشد .

برای مصارف Live حذف هرچه بیشتر صدای دریافتی از اطراف در حد امکان مد نظر میباشد و حالت ایده آل دریافت صدای منبع صوتی از زاویه on-axis مجاز است .اما حذف زیاد اغلب یک صدای ناهموار از اطراف را به دنبال خواهد داشت و مخاطب باز تولید یک صدای غیر طبیعی را حس میکند معمولا این مصالحه به نوع موزیک پخش شده وابسته است . ولوم پایین احساس یک صدای واقعا طبیعی ، صاف و باز را ایجاد کرده در صورتیکه ولوم بالاتر و نیاز به گین (Gain) بیشتر، قبل از فیدبک یک صدای تقویت شده غیر طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *